32.4352
  34.7075
(0536) 6198688
(Hafta içi 09:00 - 18:00 saatleri arası
Cumartesi 09:00 - 12:30 arası) info@alomatba.com
  • İletişim
  • Kroki
  • Hesap Numaralarımız

CMYK baskı tekniği;
Cmyk doğadaki renklerim gözle görülür ana renkleri ifadesini kısaltma olarak  %100 (katkısız) mavi  KOYU pembe, %100(katkısız)  sarı ve siyah baş harflerini cmyk olarak bir sembol isimdir. cmyk değerleri ana renklerdir bu renkleri kapatıcı olanları ve açık olanları söz konusu koyu renklerin veya siyah koyu mavi renkler kapatıcı renklerdir. Iki farklı spot rengi birleşmesinden Doğan üç renk buluşuruz ara geçiş tonları olarak ifade edilen ve renklerin değerlerini bağlı olarak baskı tekniği de sabit tonlarda sonuçlar çıkartır.

Dünya genelindeki aynı rengi farklı noktalardaki matbaa baskı makineleri aynı sonuçlar basarlar. Bu değişkenliği düşünerek kişiden kaynaklı fark küçük farklılıklar söz konusu olabilir ancak doğru sonuçları için renk değerleri sabit ve değişmez bir kuraldır. Grafik operatörlerin baskı öncesi titizlikle kontrol ettiği renk değerleri ve 4 renk karışıklığı ayrımını kontrol ederek baskı yapar.

Pantone renk kodları
Dört rekat baskı tekniği renk değerleri incelendiğinde cmyk ana renklerden oluştuğunu biliyoruz Ancak  bu karışımın oluşan renklerin dışında özel fabrika tarafından üretilmiş özel renkler CMYK renkleri referans alarak üretilmiş özellikler vardır bunları Pantone kodları  ile Pantone kataloğundan görerek baskı için Sipariş verebilirsiniz.  Pantone kodları parlak kağıda basılı bileceği gibi mat kağıda basıldığında ki sonuçları görebilirsiniz

 RGB baskı tekniği
Televizyon ekranı bilgisayar ekranlarında görülen renkleri hoşumuza gitmesi ne beğendiğimizi kazanmasına neden oluyor. ancak lazer yazıcılarda dijital baskı ve merkezlerinden alınan Sonuçlar da hatta Matbaa mürekkebi ile basılmış Sonuçlar da ekranda görünen renkleri yüzde yirmi farklı olduğu şaşkınlık yaratır.

Hatalı bir renk çalışması olduğunu düşünmemek gerekli.  söz konusu ekran sonuçlarıyla Hatta ekrandaki renklerin karışımının baskı sonuçlarındaki Anar karışım renklerinden az olmasından kaynaklanır yani RGB( Red green blue ) Yani üç renkten meydana gelmektedir. 3 renk haliyle 4 Renge göre fosfor abartılı ışıltısını olduğunu özetle bilmeniz gerekiyor. O zaman çok kafa karıştırmadan web ağırlıklı çalışanlar için önemli bir aşama değildir bu konu ancak ekranda görülecek sonrasında da baskı aşaması olan grafiklerde kesinlikle tasarım aşamasında da cmyk renkleri ile gerçek sonuçları görmeye çalışmak olasın şaşkınlık ve hayal kırıklığına öteleyecektir.

AloMatba.com alarak ihtiyaç sahipleri sıçrama aşamasında baskı yaptırmak isteyenler bu tarz teknik detayları bilmeniz gerekebilir saygılıyız Bu hususa. Ancak konusuyla Hakimiyet zamanla alakalı olduğundan artı tecrübe teknik bilgi ve somut deneyim gerekiyor Bu nedenle baskı ve renk ayırım kontrollü kendimiz yaparız baskı öncesi. olası ihtimalleri yok ederiz.


*/